وباما: ایران کشوری قدرتمند با دیدگاهی جهانی است

ا    به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، باراک اوباما در گفت وگویی با نشریه بلومبرگ، اظهار کرد: اگر شما به رفتار ایران نگاه کنید، آنها اهل استراتژی هستند و یک دفعه و بی برنامه و بی اختیار عمل نمی کنند. آنها دیدگاهی جهانی دارند، منافع خود را در نظر می گیرند و به هزینه ها و فایده ها پاسخ می دهند.
    وی افزود: ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است که خود را بازیگری مهم در سطح بین المللی می بیند. باراک اوباما با اشاره به توافق ژنو و ادامه مذاکرات هسته ای اظهار کرد: مهم ترین چیزی که من به نخست وزیر اسرائیل و اعضای کنگره آمریکا گفته ام این است که عمیقا از هر لحاظ به نفع ماست که اجازه دهیم روند دیپلماسی با ایران ادامه پیدا کند و به نتیجه برسد. اوباما افزود: حتی اگر نتوانیم به توافق نهایی با ایران برسیم حداقل فایده ای که این روند برای ما دارد این است که توانسته ایم مدت شش ماه برنامه هسته ای آنها را متوقف کنیم . ضمن آن که دید و اطلاعات ما درباره برنامه ایران وسیع تر شده است؛ همچنین همه ساختارهای تحریم های ما همچنان به قوت خود باقی خواهد بود . شاید اقتصاد آنها در این دوره شش ماهه تا یک ساله اندکی بهتر شود اما من قول می دهم تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که دوباره تحریم ها را با یک اشاره برگردانیم. اوباما در ادامه گفت وگو با نشریه بلومبرگ گفت: این تفکر که در اثنای مذاکرات با وضع تحریم های بیشتر موضعمان تقویت می شود اشتباه است. اشتباه است که بگوییم «ما می خواهیم شما را بیشتر تحت فشار قرار دهیم». البته 95 درصد تحریم ها همچنان پابرجاست، با وجود این که ایرانی ها سرگرم مذاکره با شرکت های اروپایی هستند و شرکت های نفتی با ایران در تماس هستند و به ایران هم رفته اند، اما هیچ کسی با ایران قرارداد نبسته است زیرا آنها می دانند تحریم ها هنوز سر جایش است. آنها ممکن است بخواهند جای خود را در اول صف انتظار تثبیت کنند تا زمانی که توافق نهایی حاصل شود و تحریم ها برداشته شود، اما ما پیامی کاملاروشن به آنها فرستادیم و به همه شرکای خود در 1+5 هم پیام دادیم که آنها بهتر است به شرکای خود بگویند 95 درصد تحریم ها هنوز سرجایش است و از جمله آنها تحریم های یکجانبه آمریکاست و ما آن تحریم ها را اجرا می کنیم و تاکنون در جریان این مذاکرات این تحریم ها را اجرا کرده ایم.
    رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: عده ای داخل ایران هستند که درباره انگیزه ها و نیات ما اساسا تردید دارند و فکر می کنند ما در نهایت نمی خواهیم تحریم ها را از روی ایران برداریم. در عین حال ما نیز درباره آنها تردید داریم که حاضر باشند برنامه هسته ای خود را کنار بگذارند.
 روزنامه جام جم، شماره 3926 به تاریخ 13/12/92، صفحه 1 

/ 0 نظر / 15 بازدید