انتقاد لاریجانی از مواضع اخیر هاشمی رفسنجانی

انتقاد لاریجانی از مواضع اخیر هاشمی رفسنجانی
شعار «مرگ بر آمریکا» در خانه ملت طنین انداز شد


در جلسه روز گذشته خانه ملت، علی لاریجانی و نمایندگان مجلس علیه آمریکا و مواضع این کشور سخنرانی کردند و شعار مرگ بر آمریکا نیز در صحن مجلس طنین انداز شد.
    در ابتدا جلسه علنی روز یکشنبه خانه ملت، علی لاریجانی رئیس قوه مقننه در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: در مباحث دیپلماتیک مخصوصاً در موضوعات هسته ای بارها شنیده اید که می گویند باید مذاکرات به اعتمادسازی منجر شود. چون اعتماد بین طرفین وجود ندارد؛ جهان امروز در صحنه بین الملل بدون تردید دچار انواع بی عدالتی ها است که نمونه کوچک آن را در رفتار دوگانه قدرتمندان در مسئله هسته ای مشاهده می کنیم.
    وی افزود: قلمروی تعامل دیپلماتیک غیرعادلانه است و جای اعتماد کردن نیست؛ اعتماد به این قدرت ها در فضای فعلی غیرعقلانی است، چون بارها نتیجه قول های دروغین آنها دیده شد.
    رییس مجلس با بیان اینکه ایران عضو آژانس است و NPT را پذیرفته، تاکید کرد: NPT مقررات بین المللی برای همه کشورها در مسئله هسته ای است، لذا بنا نیست برای ایران مقررات خاصی تدوین شود و رعایت این ضوابط می تواند معیار گفت وگوها باشد.
    لاریجانی خاطرنشان کرد: در این شرایط مذاکره کنندگان ایرانی باید توجه تام داشته باشند و مجلس هم چنانچه احساس کند، طرف های قدرتمند رفتارهای دوگانه و غیرموجهی دارند در زمینه حجم و تنوع فعالیت های هسته ای مقررات لازم را مصوب خواهد کرد.
    در ادامه لاریجانی تصریح کرد: در دوره اصلاحات و دوم خرداد عده ای تلاش کردند با ارائه ناقصی از تفکر مدرن میدان را برای تاخت و تاز به ارزش های اسلامی و انقلابی باز کنند و گاه با تمسخر مقدسات انقلابی در رسانه ها مطالبی را درج کند و همین امر موجب درگیری ها و سایش نیروها شد.
    وی به موضوع حجاب اشاره و اظهار کرد: ما نیاز به انقلاب رنگ ها در حجاب نداریم؛ همیشه در اکثر روستاها زنان با لباس های رنگی حجاب داشته و دارند و کسی ایرادی هم نگرفته است و این امور جنبه عرفی و تناسب با محل دارد و اصل با پوشیدگی و عفاف است. امروز اگر نیاز به انقلابی باشد، به جای انقلاب رنگ ها نیاز به انقلاب جهت بهبود معیشت مردم داریم؛ به انقلاب اراده ها و انگیزه ها در تحقق اسلام و صیانت از دین و میراث امام(ره) و شهدا و عزت مندی داریم.
    رئیس مجلس افزود: ممکن است که در جامعه عده ای «شل دین» باشند اما شل دینی هنر نیست که به آن افتخار شود و آن را ترویج کنند، آن هم کسانی که از بیوت صالحه انقلاب هستند. تربیت انسان های مسلکی و مومن و انقلابی هنر است که باید مورد توجه صاحب نظران و رسانه ها قرار گیرد.
    لاریجانی گفت: در روزهای پیش نقلی شد که طی نامه ای به امام(ره) چندین مطلب از جمله مطالبی راجع به آمریکا ذکر شده بود و امام نیز در این موضوع اقدامی نکردند، اما سوال این است: طرح این گونه مسائل در رسانه ها آن هم موضوعی که مربوط به سال های پیش است و رهبری زمان نیز در مورد آن تصمیم خود را گرفته بود، چه خاصیتی دارد؟ آیا در شرایطی که ما با صحنه بین الملل داریم، طرح این مسائل که موجب کشمکش درونی کشور و سایش نیروها می شود، چیزی جز ضرر برای آن قابل تصور است؟
    وی ادامه داد: آیا این معنای غلط را به دیگران القا نمی کند که نوعی دل دادگی و ذوق زدگی برای کار با آمریکا و غرب در نهان سیاست ورزان و جریان رسانه ای کشور مطرح است و این تلقی غلط مایع گران فروشی در مذاکرات و بی عزتی در صحنه جهانی نیست؟
    رئیس مجلس تاکید کرد: بنده این گونه اقدامات را عقلاً به ضرر منافع ملی کشور می دانم و از رسانه ها، صاحبان تریبون و صاحب نظران می خواهم در شرایط حساس کنونی که در کوران مذاکرات حساسی هستیم، در طرح مسائل همه جوانب را بسنجند و هزینه کشور چه در بعد خارجی و چه اختلاف افکنی داخلی را افزایش ندهند و تلاش کنند که همه اراده ها به سوی بالابردن توان اقتصادی کشور و رونق تولید و کارآفرینی معطوف شود که متاسفانه چنین نیست. روزنامه کیهان، شماره 20621 به تاریخ 29/7/92، صفحه 1 

/ 0 نظر / 16 بازدید