پاسخ اشتون درباره حق غنی سازی ایران

به گزارش گروه بین الملل بصیرت به نقل از واحد مرکزی خبر، آقای ظریف امروز در نشست خبری مشترک با خانم اشتون گفت: اراده سیاسی ما به نتیجه رسیدن مذاکرات است ، ‌ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب مذاکرات عمل کرده است و هم اکنون این طرف مقابل است که باید تعهدات خود را عملی کند.

وزیر امور خارجه گفت: این نخستین بار بعد از چند سال فاصله بین ایران و اتحادیه اروپایی است که خانم اشتون از ایران دیدار می کند.

ظریف افزود: در زمینه توسعه روابط ایران با اتحادیه اروپایی، آینده همکاری ها و نیز اوضاع منطقه و همکاری هایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ، امنیت منطقه و افغانستان و نیز وضع خطرناک و نگران کننده سوریه با خانم اشتون گفتگو کردیم .

وی اضافه کرد: درباره موضوع هسته ای و اجرای توافق های گذشته و پیگیری کارها در آینده هم در این دیدار تبادل نظر شد و امیدواریم با همکاری یکدیگر کار را پیش ببریم.

وزیرامور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی برانکه ایران چه میزان برای روابط با اتحادیه اروپایی جدیت دارد و ایا ایران از به نتیجه نرسیدن مذاکرات احساس نگرانی می کند یا خیر؟‌گفت :‌ اراده سیاسی ما به نتیجه رسیدن مذاکرات است ،‌ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب مذاکرات عمل کرده است و هم اکنون این طرف مقابل است که باید تعهدات خود را عملی کند .

ظریف با بیان اینکه مذاکرات سازنده برای دستیابی به توافقی مورد قبول بین دو طرف باید ادامه یابد تاکید کرد : ‌جمهوری اسلامی ایران به توافقی پایبند است که به حق ملت ایران احترام بگذارد و ‌ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست.

اشتون:درباره مسایل دوجانبه وهسته‌ای باظریف مذاکره کردیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در دیدار با آقای ظریف درباره مسایل دوجانبه، مسایل هسته ای و مذاکرات در وین رایزنی کردیم.

کاترین اشتون در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران افزود: نخستین بار است که به عنوان رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا با آقای ظریف بطور دوجانبه در ایران مذاکره می کنیم و من از اینکه مرا به ایران دعوت کردید و به من احترام گذاشتید متشکرم.

وی گفت: دیدار با آقای ظریف فرصتی بود که باهم درباره مسایل مورد نگرانی به ویژه درباره وضع اسفناک در سوریه و همکاری در این باره صحبت کنیم.

اشتون همکاری درباره آینده افغانستان و چالش های مربوط به آن به ویژه در زمینه موادمخدر را از دیگر موضوعاتی دانست که با وزیرامورخارجه درباره آن مذاکره شده است.

وی گفت: از دیگر موضوعاتی که مطرح شد ظرفیت هایی است که برای گفتگو درباره حقوق بشر وجود دارد و اینکه چگونه در این زمینه به آینده نگاه کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: مشتاقم با رئیس جمهور و دیگر مقامات ایران درباره مسایل دوجانبه صحبت کنم.

اشتون گفت: دیروز که به ایران آمدم روز بین المللی زنان بود و این افتخار بزرگی است که با زنان ایرانی درباره مسایل زنان در ایران، اروپا و جهان صحبت کنم و این روز بین المللی را جشن بگیریم.

اشتون: توافق ژنو، موفقیتی بسیار مهم است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: توافق ژنو موفقیتی بسیار مهم است اما نه به اهمیت راه حل جامع که درباره آن باید مذاکره کنیم.

اشتون در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مردم ایران غنی سازی را در خاک ایران حق مسلم خود می دانند به عنوان نماینده اتحادیه اروپا آیا این حق را به رسمیت می شناسید؟ پاسخ داد: من شما را به توافق موقت (توافق ژنو) که به آن دست یافتیم ارجاع می دهم.

وی گفت: در این توافق مشخص است که چطور صحبت کردیم و باید چگونه جلو برویم و این توافق نشانه هایی به شما می دهد که جامعه بین المللی چه نگرشی در این باره دارد.

اشتون افزود: می خواهم آقای ظریف و تیم او را بابت کاری که کردیم تحسین کنم ؛ چهار سال است که با ایران مذاکره می کنم این توافق بسیار مهم است اما نه به اهمیت راه حل جامع که باید درباره آن مذاکره کنیم.

وی تاکید کرد: مذاکره درباره راه حل جامع سخت و پرچالش است و ضمانتی برای موفقیت آن نیست اما با حمایت مردم ایران از اقدامات آقای ظریف و حمایت جامعه بین المللی قطعا هدف ما این است که به موفقیت دست یابیم.
/ 0 نظر / 17 بازدید