اوباما: تحریم جدید شلیک به اتاق مذاکره است

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری امریکا با اشاره به اینکه دلیلی ندارد با تحریم های بیشتر، روند مذاکرات هسته ای را متوقف کنیم، مخالفتش را با طرح کنگره این کشور مبنی بر دور تازه تحریم ها علیه ایران را اعلام و تاکید کرد: این عمیقاً به نفع ماست که اجازه دهیم فرایند مذاکرات ادامه پیدا کند.
    اوباما تصریح کرد: اجازه دهید در این مذاکرات صحت اراده ایران را محک بزنیم تا دریابیم آیا می تواند به ما تضمین های لازم را در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش بدهد یا نه. وی یادآور شد که دور تازه تحریم ها، مسیر دیپلماسی را منحرف خواهد کرد. به گفته وی، تحریم جدید، تیراندازی در اتاق مذاکرات است.
    رئیس جمهوری امریکا در این مصاحبه اشاره کرد که نتانیاهو را مجاب می کند تا پایان مذاکرات هسته ای صبر کند. اوباما در عین حال برای دلجویی از مقامات اسرائیلی ومتقاعد کردن لابی های پرنفوذ یهودی در امریکا مبنی بر حفظ فشارها بر ایران، بار دیگر روی میز بودن همه گزینه ها علیه ایران اشاره و تاکید کرد تحریم های جاری کما فی السابق به قوت خود باقی است.
    اوباما در حالی این اظهارات را همزمان با نشست آیپک مطرح کرده است که بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی سایر موضوعات اجلاس آیپک را حاشیه ای می دانند و بر این باورند که مساله برنامه هسته ای ایران مهم ترین مساله مورد بحث در این اجلاس خواهد بود. بر خلاف روال سال های گذشته که رئیس جمهوری امریکا سخنران ثابت این مراسم بود در نشست امسال «جک لو» وزیر خزانه داری امریکا و «جان کری» سخنرانی می کنند. در همین حال کاخ سفید در حاشیه برگزاری این همایش سالانه، میزبان نشست دوجانبه اوباما و نتانیاهو خواهد بود، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره نوشت: دیدار اوباما، رئیس جمهوری امریکا با نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید اختلاف اساسی میان این دو را به نمایش می گذارد. اوباما درحالی برای توافق هسته ای با ایران تلاش می کند که نتانیاهو با جزئیات مذاکرات هسته ای مخالف بوده و متن آن را نپذیرفته است.
    به نوشته این رسانه امریکایی اوباما هم اکنون بیش از هر زمان دیگری به هدف دولت خود برای دستیابی به این توافق با ایران نزدیک است. اما با توجه به اینکه نتانیاهو و هزاران نفر از حامیان اسرائیل در امریکا قرار است در اجلاس سالانه کمیته مسائل عمومی اسرائیل و امریکا (آیپک) گرد هم آیند، چالش اصلی اوباما این خواهد بود که نشان دهد چگونه تلاش وی برای بهبود روابط با ایران به روابط دولت وی با اسرائیل آسیبی نخواهد زد.
    این در حالی است که وزیر خزانه داری امریکا طی سخنانی در این همایش، مدعی شد: امریکا در صورت شکست تلاش های بین المللی با هدف محدود کردن برنامه هسته ای ایران آماده اعمال تحریم های جدید علیه ایران است. گزارش های منتشر شده در رسانه های غربی درخصوص برگزاری این همایش و حواشی آن حکایت از افزایش فشارها از سوی لابی های صهیونیستی بر کاخ سفید درخصوص مفاد توافقنامه نهایی با ایران است. به نوشته واشنگتن پست، صدها نماینده آیپک با اعضای کنگره امریکا درباره مسائلی مانند ایران، صلح خاورمیانه و تاثیر جنگ داخلی سوریه بر اسرائیل لابی خواهند کرد. یکی از موضوعات مهم این همایش، تلاش برای تصویب تحریم های تازه بر ضد ایران است که کاخ سفید آن را بی نتیجه گذاشت، اما آیپک از آن دفاع می کند.
    
    نامه نگاری تندروها
     در همین حال برخی از اعضای آیپک در نامه ای به کاخ سفید مطالباتی را درباره ایران مطرح کرده اند که از جمله آن ها می توان به حذف حق غنی سازی ایران، تعطیلی مراکز هسته ای فردو و اراک اشاره کرد. آیپک به طور رسمی در این نامه سرگشاده از دولت امریکا خواسته است در توافق نهایی خود با ایران این موارد را رعایت کند. متقابلاً هم 6 سناتور امریکایی در نامه ای به آیپک ابراز امیدواری کردند که مذاکرات هسته ای در جلوگیری از توانایی تولید تسلیحات هسته ای ایران موفق باشد. در بخشی از این نامه آمده است: ما موافق هستیم در صورتی که ایران توافق موقت را نقض کند و از گفت وگوها فقط به عنوان تاکتیک تاخیر استفاده کند یا از میز مذاکره دور شود، فشار افزایش یابد.
     «آیپک» یکی از بانفوذترین لابی های تاثیرگذار در امریکاست که مانند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مخالف توافق موقت با ایران بوده و تاکید دارد که هرگونه توافق نهایی باید ایران را ملزم به توقف کامل غنی سازی اورانیوم در خاک خود کند. بر همین مبنا تندروهای حامی اسرائیل خواهان برچیده شدن کامل برنامه هسته ای ایران در گام نهایی هستند اما مقامات کاخ سفید در جریان مذاکراتی که در قالب گروه 1+5 با ایران داشته اند انجام غنی سازی و تداوم فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان را پذیرفته اند.
 روزنامه ایران، شماره 5598 به تاریخ 13/12/92، صفحه 3

/ 0 نظر / 18 بازدید