ولی امر مسلمین در پیام به کنگره حج تاکید کردند

نجات ملت ها از دست اندازی آمریکا نباید به فراموشی سپرده شود
ولی امر مسلمین در پیام به کنگره حج تاکید کردند
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به مناسبت برگزاری کنگره عظیم حج پیامی صادر کردند.
    متن این پیام که روز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه ۱۳۹۲ توسط حجت الاسلام قاضی عسکر - نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی- در مراسم برائت از مشرکان در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:
    
    بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
    والحمدللّه ربّ العالمین و الصّلاه والسّلام علی سیّدالانبیاء و المرسلین و علی آله الطّیّبین و صحبه المنتجبین
    فرا رسیدن موسم حج را باید عید بزرگ امّت اسلامی به شمار آورد. فرصت مغتنمی که این روزهای گرانبها در همه سال ها برای مسلمانان جهان پدید می آورد، کیمیای معجزه گری است که اگر قدر آن شناخته و چنانکه شایسته است به کار گرفته شود، بسیاری از آسیب ها و آسیب پذیری های دنیای اسلام، علاج خواهد شد.
    حج، چشمه جوشان فیض الهی است. یکایک شما حاجیان سعادتمند، اکنون این اقبال بلند را به دست آورده اید که در این اعمال و مناسکِ آکنده از صفا و معنویّت، دل و جان را شستشویی بسزا داده، از این منبع رحمت و عزّت و قدرت، ذخیره ای برای همه عمر خویش بردارید. خشوع و تسلیم در برابر خدای رحیم، تعهّد به وظائفی که بر دوش مسلمان نهاده شده است، نشاط و حرکت و اقدام در کار دین و دنیا، رحم و گذشت در تعامل با برادران، جرات و اعتماد به نفس در برابر حوادث دشوار، امید به کمک و دستگیری خداوند در همه جا و همه چیز، و کوتاهِ سخن ساخت و پرداخت انسانی در طراز مسلمانی را در این عرصه الهیِ آموزش و پرورش، می توانید برای خویش تدارک ببینید و خودِ آراسته به این زیور ها و بهره یافته از این ذخیره ها را برای کشور خویش و ملّت خویش و در نهایت برای امّت اسلامی، سوغات برید.
    
    دوران بیداری و هویت یابی مسلمانان
    امّت اسلامی امروز بیش از هر چیز به انسانهایی نیاز دارد که اندیشه و عمل را در کنار ایمان و صفا و اخلاص، و مقاومت در برابر دشمنان کینه ورز را در کنار خودسازی معنوی و روحی، فراهم سازند. این یگانه راه نجات جامعه بزرگ مسلمانان از گرفتاریهایی است که یا آشکارا به دست دشمن و یا با سستیِ عزم و ایمان و بصیرت، از زمانهای دور در آن ها فروافتاده است.
    بی شک دوران کنونی، دوران بیداری و هویّت یابی مسلمانان است؛ این حقیقت را از خلال چالشهایی که کشورهای مسلمان با آن روبه رو شده اند نیز به روشنی می توان دریافت. درست در همین شرایط است که عزم و اراده متّکی به ایمان و توکّل و بصیرت و تدبیر، می تواند ملّتهای مسلمان را در این چالش ها به پیروزی و سرافرازی برساند و عزّت و کرامت را در سرنوشت آنان رقم زند. جبهه مقابل که بیداری و عزّت مسلمانان را بر نمی تابد، با همه توان به میدان آمده و از همه ابزارهای امنیّتی، روانی، نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی برای انفعال و سرکوب مسلمانان و به خود مشغول ساختنِ آنان بهره می گیرد. نگاهی به وضعیّت کشورهای غرب آسیا از پاکستان و افغانستان تا سوریّه و عراق و فلسطین و کشورهای خلیج فارس، و نیز کشورهای شمال آفریقا از لیبی و مصر و تونس تا سودان و برخی کشورهای دیگر، حقایق بسیاری را روشن می سازد. جنگهای داخلی؛ عصبیّتهای کور دینی و مذهبی؛ بی ثباتیهای سیاسی؛ رواج تروریسم قساوت آمیز؛ ظهور گروه ها و جریانهای افراط گر که به شیوه اقوام وحشی تاریخ، سینه انسان ها را می شکافند و قلب آنان را با دندان می درند؛ مسلّحینی که کودکان و زنان را می کشند، مردان را سر می برند و به نوامیس تجاوز می کنند، و حتّی در مواردی این جنایات شرم آور و مشمئزکننده را به نام و زیر پرچم دین مرتکب می شوند؛ همه و همه محصول نقشه شیطانی و استکباری سرویسهای امنیّتی بیگانگان و عوامل حکومتی همدست آنان در منطقه است که در زمینه های مستعدّ داخلی کشور ها امکان وقوع می یابد و روز ملّت ها را سیاه و کام آنان را تلخ می کند. یقیناً در چنین اوضاع و احوالی نمی توان انتظار داشت که کشورهای مسلمان، خلاهای مادّی و معنوی خود را ترمیم کنند و به امنیّت و رفاه و پیشرفت علمی و اقتدار بین المللی که برکات بیداری و هویّت یابی است، دست یابند. این اوضاع محنت بار، می تواند بیداری اسلامی را عقیم و آمادگیهای روحی پدید آمده در دنیای اسلام را ضایع سازد و بار دیگر، سالهای دراز، ملّتهای مسلمان را به رکود و انزوا و انحطاط بکشاند و مسائل اساسی و مهمّ آنان همچون نجات فلسطین و نجات ملّتهای مسلمان از دست اندازی آمریکا و صهیونیسم را به دست فراموشی بسپارد.
    
    بارزترین درس های حج
    علاج بنیانی و اساسی را می توان در دو جمله کلیدی خلاصه کرد که هر دو از بارزترین درسهای حج است:
    اوّل: اتّحاد و برادری مسلمانان در زیر لوای توحید،
    و دوّم: شناخت دشمن و مقابله با نقشه ها و شیوه های او.
    تقویت روح اخوّت و همدلی، درس بزرگ حج است. در اینجا حتّی جدال و درشتگویی با دیگران ممنوع است. پوشش یکسان و اَعمال یکسان و حرکات یکسان و رفتار مهربان در اینجا به معنی برابری و برادریِ همه آن کسانی است که به این کانون توحید معتقد و دلبسته اند. این ردّ صریح اسلام بر هر فکر و عقیده و دعوتی است که گروهی از مسلمانان و معتقدان به کعبه و توحید را از دائره اسلام بیرون بداند. عناصر تکفیری که امروز بازیچه سیاست صهیونیستهای غدّار و حامیان غربی آنان شده و دست به جنایتهای سهمگین می زنند و خون مسلمانان و بیگناهان را می ریزند، و کسانی از مدّعیان دینداری و ملبّسین به لباس روحانیّت که در آتش اختلافات شیعه و سنّی و امثال آن می دمند، بدانند که نفس مراسم حج، باطل کننده مدّعای آنان است. شگفتا! کسانی که مراسم برائت از مشرکان را که ریشه در عمل پیامبر اعظم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم دارد، جدال ممنوع قلمداد می کنند، خود از موثّرترین دست اندرکاران ایجاد منازعه های خونین میان مسلمانانند. اینجانب همچون بسیاری از علمای اسلام و دلسوزان امّت اسلامی بار دیگر اعلام می کنم که هر گفته و عملی که موجب برافروختن آتش اختلاف میان مسلمانان شود و نیز اهانت به مقدّسات هر یک از گروههای مسلمان یا تکفیر یکی از مذاهب اسلامی، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خیانت به اسلام و حرام شرعی است.
    شناخت دشمن و شیوه های او نیز دوّمین رکن است. اوّلاً وجود دشمن کینه توز را نباید به دست غفلت و فراموشی سپرد و مراسم چندباره رمی جمرات در حج، نشانه نمادین این حضور ذهن همیشگی است. ثانیاً در شناخت دشمن اصلی که امروزه همان جبهه استکبار جهانی و شبکه جنایتکار صهیونیسم است، نباید دچار خطا شد. و ثالثاً شیوه های این دشمن عنود را که تفرقه افکنی میان مسلمانان، و ترویج فساد سیاسی و اخلاقی، و تهدید و تطمیع نخبگان، و فشار اقتصادی بر ملّتها، و ایجاد تردید در باورهای اسلامی است، باید بخوبی تشخیص داد و وابستگان و ایادیِ دانسته و نادانسته آنان را از این راه شناسایی کرد.
    
    رفتار خدعه آمیز دولت های استکباری و آمریکا
    دولتهای استکباری و پیشاپیش آنان آمریکا، به کمک ابزارهای رسانهای فراگیر و پیشرفته، چهره واقعی خود را می پوشانند و با دعوی طرفداری از حقوق بشر و دموکراسی، رفتاری خدعه آمیز در برابر افکار عمومی ملّت ها در پیش می گیرند. آنان در حالی دم از حقوق ملّت ها می زنند که ملّتهای مسلمان، هر روز بیشتر از گذشته، آتش فتنه های آنان را با جسم و جان خود لمس می کنند. یک نگاه به ملّت مظلوم فلسطین که ده ها سال است روزانه زخمِ جنایات رژیم صهیونیستی و حامیانش را دریافت می کند؛ یا به کشورهای افغانستان و پاکستان و عراق که تروریسمِ زاییده سیاستهای استکبار و ایادی منطقه ای آنان، زندگی را به کام ملّتهای آنان تلخ کرده است؛ یا به سوریّه که به جرم پشتیبانی از جریان مقاومت ضدّ صهیونیستی، آماج کینه سلطه گران بین المللی و کارگزاران منطقه ای آنان شده و به جنگ خونین داخلی گرفتار آمده است؛ یا به بحرین یا به میانمار که در هر یک به نحوی، مسلمانان محنت زده و مغفول، و دشمنانشان مورد حمایتند؛ یا به ملّتهای دیگری که از سوی آمریکا و متّحدانش، پی درپی به تهاجم نظامی یا تحریم اقتصادی یا خرابکاری امنیّتی تهدید می شوند؛ می تواند چهره واقعی این سردمداران نظام سلطه را به همه نشان دهد. نخبگان سیاسی و فرهنگی و دینی در همه جای جهان اسلام باید خود را به افشای این حقایق، متعهّد بدانند. این وظیفه اخلاقی و دینی همه ما است. کشورهای شمال آفریقا که متاسّفانه امروز در معرض اختلافات عمیق داخلی قرار گرفته اند، بیش از همه باید به این مسئولیّت عظیم، یعنی شناخت دشمن و شیوه ها و ترفندهایش توجّه کنند. ادامه اختلافات میان جریانهای ملّی و غفلت از خطر جنگ خانگی در این کشورها، خطر بزرگی است که خسارت آن برای امّت اسلامی به این زودی ها جبران نخواهد شد.
    
    عقربه زمان به عقب باز نخواهدگشت
    ما البتّه تردید نداریم که ملّتهای به پاخاسته آن منطقه که بیداری اسلامی را تجسّم بخشیدند، بإذن الله اجازه نخواهند داد که عقربه زمان به عقب برگردد و دوران زمامداران فاسد و وابسته و دیکتاتور، تکرار شود، لیکن غفلت از نقش قدرتهای استکباری در فتنه انگیزی و دخالتهای ویرانگر، کار آنان را دشوار خواهد کرد و دوران عزّت و امنیّت و رفاه را سال ها به عقب خواهد افکند. ما به توانایی ملّت ها و قدرتی که خداوند حکیم در عزم و ایمان و بصیرت توده های مردم قرار داده است، از اعماق دل باور داریم و آن را در بیش از سه دهه در جمهوری اسلامی ایران، به چشم خود دیده و با همه وجود خود آزموده ایم؛ همّت ما، فراخوان همه ملّتهای مسلمان به این تجربه برادرانشان در این کشور سرافراز و خستگی ناپذیر است.
    از خداوند متعال صلاح حال مسلمانان و دفع کید دشمنان را خواستارم و حجّ مقبول و سلامت جسم و جان و ذخیره سرشار معنوی را برای همه شما حجّاج بیت الله مسالت می کنم.
    والسّلام علیکم و رحمهًْ اللّه
    
    سیّد علی خامنه ای
    پنجم ذی الحجّه ۱۴۳۴ مصادف با ۱۹ مهرماه ۱۳۹۲ 

    
    منبع: روزنامه کیهان، شماره 20617 به تاریخ 23/7/92، صفحه 1

/ 0 نظر / 14 بازدید