مواجهه رسانه ای اوباما و نتانیاهو درباره ایران و مذاکرات سازش

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو پیش از سفرش به امریکا گفت: من اکنون برای سفری مهم به امریکا می روم و قرار است با باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا دیدار کنم. ما درباره موضوع ایران و فرایند دیپلماتیک گفت وگو خواهیم کرد.
    نتانیاهو خاطرنشان کرد: در سال های گذشته اسرائیل تحت فشارهای متعددی قرار گرفته است، اما با این فشارها مقابله کرده ایم و خواهیم کرد. هرچند نتانیاهو اعلام کرده که قصد دارد در دیدارش با اوباما درباره برنامه هسته ای ایران صحبت کند، اما ظاهراً کاخ سفید برنامه متفاوتی را برای این دیدار در نظر گرفته است.
    روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات ارشد امریکایی گزارش داد که در جریان این دیدار، اوباما با نتانیاهو درباره چارچوبی برای پیشبرد مذاکرات صلح خاورمیانه صحبت خواهد کرد.
    باراک اوباما پیش از دیدار با نتانیاهو هشدار داد، اگر مذاکرات صلح خاورمیانه به رهبری امریکا شکست بخورد واشنگتن دشوارتر از همیشه می تواند از رژیم صهیونیستی در مقابل تلاش ها برای انزوای بین المللی آن محافظت کند.
    اوباما در مصاحبه ای با شبکه بلومبرگ تصریح کرد: برای آن که توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها برقرار شود پنجره در حال بسته شدن است و در عین حال از نتانیاهو می خواهم تا از فرصت استفاده کند و توافق چارچوبی پیشنهادی جان کری، وزیر امور خارجه امریکا را به منظور تمدید مذاکرات صلح بپذیرد. اوباما در مصاحبه خود همچنین بار دیگر مخالفت خود را با هرگونه اقدام در کنگره امریکا برای اعمال تحریم بیشتر علیه ایران همزمان با مذاکرات ایران و قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای تکرار کرد. دیدارهای قبلی اوباما و نتانیاهو نیز به دلیل اختلاف بر سر مساله هسته ای ایران و روند مذاکرات سازش با تنش همراه بود.
    اهتزاز پرچم های حزب الله مقابل مقر آیپک معترضان به سیاست های رژیم اشغالگر قدس و آیپک با در دست داشتن پرچم های فلسطین و حزب الله لبنان در مقابل محل کنفرانس این گروه در واشنگتن تجمع کردند. به گزارش ایرنا، در این تجمع که فعالان ضد جنگ و دانشجویان حضور داشتند، مسئولان آیپک گفتند تاکنون سابقه نداشته است که پرچم های حزب الله را در مقابل مراکز خود در امریکا مشاهده کنند.
    کنفرانس سالانه آیپک، کمیته روابط عمومی امریکا و رژیم صهیونیستی روز یکشنبه با حضور چهره های حامی رژیم صهیونیستی در واشنگتن آغاز به کار کرد. این کنفرانس با سخنرانی مایکل کاسن، رئیس پیشین این نهاد صهیونیستی آغاز شد و پس از وی هوارد کور، مدیر اجرایی آیپک شروع به سخنرانی کرد که وی در جریان آن خواستار افزایش فشار به ایران شد. قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در این کنفرانس سخنرانی کند.
 روزنامه ایران، شماره 5598 به تاریخ 13/12/92، صفحه 5 

/ 0 نظر / 18 بازدید