آمریکا در حال بررسی پیشنهاد آزادسازی دارایی های ایران است

نیویورک تایمز: آمریکا در حال بررسی پیشنهاد آزادسازی دارایی های ایران است

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد این کشور ادعا کرد دولت اوباما در حال ارزیابی پیشنهاد کاهش شدت تحریم های ضدایرانی با ارائه پیشنهاد دسترسی به میلیاردها دلار دارایی های مسدود شده تهران در آمریکاست.
    یک مقام بلندپایه آمریکایی روز پنجشنبه اعلام کرد دولت اوباما در حال سنگین و سبک کردن پیشنهادی برای کاهش شدت تحریم ها علیه ایران با ارائه پیشنهاد دسترسی به میلیاردها دلار دارایی های مسدود شده تهران در آمریکاست. به نوشته این روزنامه آمریکایی این پیشنهاد در صورتی است که ایران گام های مشخصی برای جلوگیری از برنامه هسته ای خود بردارد.
    یکی از مقامات بلندپایه آمریکایی با اعلام این خبر گفت: که در این زمینه دسترسی به میلیاردها دلار از دارایی های مسدود شده دولت ایران بررسی می شود.
    وی افزود: «چنین طرحی که بنابر آن آمریکا دارایی های خارجی ایران را آزاد می کند، از بروز تنش های سیاسی و دیپلماتیک در لغو تحریم ها که مورد توافق شماری از کشورها بود، جلوگیری می کند.»
    این سیاستمدار آمریکایی در ادامه گفت که این اقدام به اوباما امکان انعطاف پذیری در واکنش به پیشنهادهایی که ایرانی ها در جریان مذاکرات داده اند را فراهم می کند بدون اینکه به تحریم هایی که برای سالها علیه ایران اعمال شده، لطمه وارد کند. پیش از این خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ همزمان با پایان مذاکرات ژنو گزارش داده بود که دولت اوباما به دنبال آن است که به جای رفع تحریم ها به ایران اجازه دسترسی به بخشی از دارایی های مسدود شده خود در بانک های خارجی را بدهد.

 روزنامه کیهان، شماره 20619 به تاریخ 27/7/92، صفحه 2 

/ 0 نظر / 14 بازدید