گزینه های ایران در مقابل گزینه نظامی آمریکا

گزینه های ایران در مقابل گزینه نظامی آمریکا

دولتمردان آمریکایی سال‌ها است از عنوان «همه گزینه ها بر روی میز قرار دارد» به عنوان ادبیاتی برای مکالمه با جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده‌اند، فارغ از اینکه این ادبیات به نوعی بلوف متعارف در میان سیاستمداران آمریکا تبدیل شده است باید توجه داشت آمریکا چقدر می‌تواند در صورت لزوم چنین تهدیدی را عملی کند؟

 
 

به گزارش افکارنیوز؛ چنانچه ایران بخواهد از گزینه های روی میزش بر علیه آمریکا استفاده کند ابتدا مستقیماً به سراغ منافع امریکا در منطقه خواهد رفت. منافعی که ایالات متحده برای حفاظت از آن هزاران سرباز و چندین ناو و ناوشکن را به منطقه گسیل داشته و خودش نیز می داند در این زمینه دربرابر ایران کاملاً آسیب پذیر است.

درهر صورت آمریکایی ها جنگ را باخته اند زیرا جدای از مین های دریایی، موشک های کروز ایران تنگه هرمز را تبدیل به تنگه وحشت کرده و بهای نفت سیر صعودی به خود می گیرد چنانکه برخی از کار شناسان حوزه انرژی پیش بینی می کنند در صورت بروز چنین جنگی قیمت نفت به سرعت از بشکه ای ۲۰۰ دلار فرا تر خواهد رفت موضوعی که به هیچ وجه خواست آمریکایی ها و متحدان اروپاییشان نخواهد بود.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی چنانکه پیش تر وعده داده جنگ را محدود به مرزهای خود نخواهد گذاشت و متحدان دیگر آمریکا در منطقه را نیز قطعاً درگیر خواهد کرد.

به علت بالا رفتن بیش از حد بهای نفت اروپایی ها حتماً خواهان پایان درگیری نظامی خواهند شد اما چنانچه آمریکا بتواند از امنیت انرژی چشم پوشی کند قطعاً امنیت اسرائیل را نمی تواند در نظر نگیرد. گنبد آهنینی که نتوانست جلوی موشک های فجر را بگیرد در مقابل آخرین نسل از موشک های دوربرد ایرانی چگونه مقاومت خواهد کرد؟

این چنین است که باید گفت چنانچه آمریکایی ها می توانستند در استفاده از گزینه های روی می زشان تردید به خود راه نمی دادند اما مهم ترین عامل بازدارند آن ها یعنی گزینه های روی میز ایران چنان هولناک است که آمریکایی ها هرگز حتی به طور جدی بر روی گزینه نظامی علیه ایران فکر هم نکرده اند

/ 0 نظر / 14 بازدید