کرزای: امریکا به افغانستان خیانت کرد

 کرزای با انتقاد شدید از 12 سال جنگ بی ثمر نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری امریکا در افغانستان از کشته شدن انسان های بیگناه از جمله نظامیان امریکایی بشدت ابراز تاسف کرد. کرزای به واشنگتن پست گفته است که احساس می کند امریکا به وی خیانت کرده است، زیرا واشنگتن به تعهداتش در افغانستان عمل نکرد و به پناهگاه های تروریسم در خاک پاکستان بی توجه بود.
    کرزای در عین حال آنچه را که جنگ با تروریسم خوانده می شود، به نفع امریکا و غرب دانست و گفت تا زمانی که شرایط افغانستان تحقق نیابد و شاهد آغاز روند صلح در افغانستان نباشیم، پیمان امنیتی با امریکا را امضا می کنم.
    کرزای با بیان اینکه باراک اوبا می تواند برای امضای توافقنامه امنیتی منتظر رئیس جمهوری بعدی افغانستان باشد افزود که ایالات متحده باید گفت وگوهای صلح با شبه نظامیان طالبان را از سرگرفته و پیش از امضای توافقنامه دوجانبه به حملات شبانه علیه غیرنظامیان افغان پایان دهد.
    وی تاکید کرد که امریکا باید شبه نظامیان را در پایگاه های طالبان در پاکستان جست وجو کند و نه در روستاهای افغانستان.
     این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که تنها چند هفته تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان زمان باقی است و کرزای از امضای معاهده امنیتی دوجانبه با امریکا که به واشنگتن اجازه می دهد نیروهایی را در افغانستان پس از 2014 نگه دارد، خودداری می کند.
    باراک اوباما به پنتاگون دستور داده است برای اجرای «گزینه صفر» در افغانستان در صورت امضا نشدن این توافقنامه، آماده شود. گزینه صفر یعنی خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان.
    رابطه حامد کرزای با دولت اوباما چندماه است که دچار تنش شدید شده است، منابع غربی اخبار و اطلاعات زیادی از بی اعتمادی دولتمردان امریکا به کرزای منتشر کرده اند و کرزای نیز در جریان امضای پیمان امنیتی با امریکا، حاضر به پذیرش تبعات امضای این پیمان نشده و با قراردادن شرایطی مانند تامین آتش بس، حمله نکردن شبانه به خانه افغان ها و کمک به برگزاری انتخابات سالم و آرام، امضای پیمان امنیتی با امریکا را به تاخیر انداخته و حال نیز به امریکایی ها یادآور شده که بهتر است در این باره با جانشین او صحبت کنند.
 روزنامه ایران، شماره 5598 به تاریخ 13/12/92، صفحه 5

/ 0 نظر / 18 بازدید