تعظیم سینما به 5 استاد بازیگری

در مراسمی که شامگاه یکشنبه به همت بنیاد سینمایی فارابی در سینما فرهنگ تهران برگزار شد، ضمن یاد و نکوداشت زنده یاد علی حاتمی، فیلمساز فقید از پنج استاد بازیگری کشور به پاس یک عمر فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر تجلیل به عمل آمد.
    به گزارش جام جم، محمدرضا جعفری جلوه، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ابتدای این مراسم گفت: این آیین بزرگداشت مربوط به استادان برتر تئاتر و سینما و پنج مرد راه های دور سالیان تجربه های سترگ، آقایان عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و داوود رشیدی است. امشب یادی از مردی می کنیم که چراغ راه بود، مردی که می گفت آیین چراغ خاموشی نیست.
    در ادامه نماآهنگی درباره علی حاتمی پخش شد که هم شامل برخی صحنه های فیلم های او بود و هم چند نفر از پیشکسوتان عرصه بازیگری درباره تجربیات همکاری با این کارگردان در آن صحبت کرده بودند. یکی از بخش های تاثیرگذار این نماآهنگ بیان خاطرات عزت الله انتظامی از حاتمی در زمان ساخت فیلم «جهان پهلوان تختی» بود.
    پس از پخش این نماآهنگ، مسعود جعفری جوزانی، ضمن مقایسه حاتمی با فیلمساز مطرح سینمای ژاپن آکیرا کوروساوا، با اشاره و تاکید بر فرهنگ اصیل ایرانی در فیلم های این کارگردان فقید بیان کرد: همان طور که کوروساوا از آداب سامورایی و آیین های مذهبی ژاپن الهام می گرفت و نشانه های تازه ای در جهان امروز پیدا می کرد، علی حاتمی نیز از فرش و آیین هایی مثل شاهنامه خوانی، تعزیه و آیین پهلوانی، واژه ها و حرکت رقص گونه را پیوند می داد و از آن اسطوره بیرون می آورد.
    سپس لیلاحاتمی، تنها یادگار علی حاتمی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت: موقعیتی که من داشتم موقعیتی استثنایی بود و نعمتی که از آن برخوردار بودم، فراتر از جایگاه من به عنوان بازیگر است و درست به همین دلیل است که در این لحظه در کنار استادان بازیگری ایران و به عنوان دختر علی حاتمی ایستاده ام.
    سپس محمدرضا جعفری جلوه در حضور علیرضا رضاداد و مسعود جعفری جوزانی به پاس تجلیل از یک عمر تلاش هنری خانواده حاتمی، تابلوی نفیسی را با خط استاد غلامحسین امیرخانی به لیلاحاتمی اهدا کرد.
    امین تارخ، سخنران بعدی مراسم هم به ویژگی برجسته حاتمی درخصوص به نمایش درآوردن فرهنگ ایرانی اشاره کرد و گفت: هر بار که یک عکس یا یک فریم از فیلمی هالیوودی یا بالیوودی را ببینیم، متوجه می شویم که آن فیلم یا صحنه مربوط به سینمای آمریکا یا هند است، اما در ایران فقط فیلم های علی حاتمی این خاصیت را دارد که با دیدن حتی یک عکس یا فریم بتوان فرهنگ ایرانی و ملی را در آن تشخیص داد. قدردانی از عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و داوود رشیدی پنج استاد مسلم بازیگری ایران برنامه بعدی این مراسم بود.
    در بخش نخست تجلیل ها نماآهنگی درباره محمدعلی کشاورز پخش شد، اما او که چند سالی است به دلیل بیماری در خانه استراحت می کند، نتوانست در این مراسم حاضر شود، ولی مسئولان برگزاری مراسم این امکان را فراهم کردند که این بازیگر پیشکسوت بتواند از طریق اسکایپ با حاضران در سالن ارتباط برقرار کند.
    بازیگر «هزاردستان» در میان تشویق فراوان حاضران درباره دوستی دیرینه اش با علی حاتمی صحبت کرد و از بنیاد سینمایی فارابی نیز برای برگزاری مراسم بزرگداشت زنده یاد علی حاتمی و تجلیل از پنج بازیگر پیشکسوت تشکر کرد.
    جمشید مشایخی، بازیگر «کمال الملک» هم بعد از این که مورد تجلیل قرار گرفت، فقط به بیان جمله ای کوتاه اکتفا کرد و گفت: آن زمان که علی حاتمی زنده بود باید از او تجلیل می شد، نه الان که دیگر بین ما نیست. حیف دیر به یادمان می آید که چه دردانه هایی داریم.
    سپس علی نصیریان، یکی دیگر از استادان بازیگری کشور پس از تجلیل، به خدمات بنیاد سینمایی فارابی در بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: زمانی که سینمای رایج قبل از انقلاب تعطیل شد، همه فکر می کردند که چه اتفاقی خواهد افتاد، اما بنیاد سینمایی فارابی با وسواس بسیاری به تولید فیلم پرداخت؛ درست مانند تلویزیون که بعد از انقلاب با وسواس بسیار سریال ساخت.
    بازیگر «هزاردستان» درباره علی حاتمی گفت: علی حاتمی از آسمان به سینمای ایران نازل نشد، بلکه حاتمی از یک جریان هنری که از دهه 30 به بعد شکل گرفت متولد شد. او با تئاتر شروع کرد و بعد به سینما آمد و اشاعه دهنده جریان فکری و هنری بود که از آن برخاسته بود.
    داوود رشیدی، یکی دیگر از بازیگران پیشکسوت ایران هم در میان ابراز احساسات شدید حاضران گفت: از همه کسانی که این مراسم را ترتیب دادند تشکر می کنم و خیلی خوشحالم که در اینجا حضور دارم.
    گفتنی است در این مراسم جای عزت الله انتظامی هم که چند تجربه درخشان همکاری را با علی حاتمی داشت، بسیار خالی بود. او به دلیل مشکلات ریوی امکان حضور در این نکوداشت را پیدا نکرد.  
 روزنامه جام جم، شماره 3926 به تاریخ 13/12/92، صفحه 5 

/ 0 نظر / 18 بازدید