موفقیت های سیاسی و نظامی گروه های مقاومت در جنگ غزه

با گذشت بیست روز از آغاز تهاجم رژیم صهیونیستی به نوار غزه، تعداد آمار شهدای این تهاجم زمینی، هوایی و دریایی به بیش از یک هزار شهید و شش هزار زخمی رسیده است. مقاومت ستودنی فلسطینی ها در برابر این تهاجم وحشیانه صهیونیست ها، حماسه جدیدی را خلق کرد به طوری که همگان را به شگفتی و تحسین وا داشت. این جنگ نابرابر حامل دستاوردها  و موفقیت هایی در ابعاد سیاسی و نظامی و امنیتی برای گروه های مقاومت فلسطینی است که با شناخت و تحلیل این موفقیت ها می توان به ارزیابی کوتاهی از این جنگ دست یافت.

الف) سیاسی

در بعد سیاسی مهمترین موفقیت گروه های مقاومت، اثبات دوباره برتری گزینه مقاومت بر گزینه دیپلماسی و مذاکرات سازش است. مقاومت فلسطینی نشان داد که فقط رویکرد سخت افزارانه است که می تواند رژیم صهیونیستی را وادار به عقب نشینی یک جانبه و بدون پیش شرط کند. تلاش های گسترده این رژیم برای به وساطت کشاندن امریکایی ها، اروپایی، برخی کشورهای عربی و حتی نهادها و سازمان های بین المللی در جهت ایجاد آتش بس و توقف درگیری ها، نشانه عجز و ناتوانی صهیونیست ها در اداره و مدیریت مقاومت گروه های فلسطینی در خلق حماسه انتفاضه موشک ها است که تمام مناطق اشغالی 1948 و 1967 در تیررس این موشک های مقاومت قرار گرفته است.

یکی از مؤلفه های شاخص در این جنگ، رد طرح پیشنهادی یک طرفانه ��صر برای ایجاد آتش بس توسط گروه های مقاومت فلسطینی است که در نوع خود قابل توجه به شمار می رود؛ مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی در طول یک سال و نیم گذشته با اتخاذ رویکرد سلبی و اجرای اقداماتی نظیر«تخریب بیش از 98 درصد تونل های بین نوار غزه با مصر که از آن به عنوان شریان های حیاتی فلسطینیان ساکن در نوار غزه یاد می شد»، «بستن گذرگاه مرزی رفح»، «ممانعت از تردد آزادانه فلسطینیان ساکن نوار غزه به خارج از این منطقه»، «ممانعت از ورود مواد غذایی، سوخت و دیگر کالاها و مواد اساسی مورد نیاز مردم»، «تبلیغات گسترده در رسانه های داخلی و خارجی برای مقصر قلمداد کردن گروه های مقاومت فلسطینی در ناآرامی های شمال سینا و کشته شدن سربازان مصری»، «ممانعت عامدانه در تحقق وحدت و آشتی ملی میان دو گروه فلسطینی فتح و حماس» و دهها مورد دیگر، عرصه را بر فلسطینیان و به خصوص گروه های مقاومت فلسطینی تنگ کرده بود.

رد طرح یکجانبه مقامات مصری توسط مقاومت فلسطینی هر چند واکنش طبیعی به ظلم و ستم اعمالی توسط نظامیان مصری در حق مردم نوار غزه بود، اما مهم تر از آن، نشان داد که مقاومت فلسطینی به هیچ عنوان حاضر نیست از خون شهدای فلسطینی به راحتی عبور کند و این خون های به ناحق ریخته، نردبان و وسیله صعود نقش و جایگاه نظامیان مصری در معادلات سیاسی منطقه قرار نخواهد گرفت و بدین وسیله جریان نظامی حاکم در مصر که با کودتای نظامی روی کار آمده (کودتا علیه محمد مرسی، رئیس جمهور قانونی مصر) قادر نخواهد بود در پرتو ارائه طرح آتش بس، در صحنه منطقه ای و بین المللی و در نزد افکار عمومی جهان، برای خود مشروعیت زایی کند.

همچنین در عمل، قبول آتش بس هیچ دستاوردی را برای گروه های مقاومت فلسطینی به همراه ندارد و تنها می تواند برای مقطع بسیار کوتاهی از حجم قربانیان جنگ بکاهد. علاوه بر این طرح آتش بس مصر هیچ ضمانتی را برای بازگشایی مرز رفح به همراه نداشت و تداوم بسته شدن مرز و ممانعت از ارسال کمک های دارویی و غذایی به نوار غزه توسط مقامات مصری، همان تراژدی غمبار از میان رفتن مردم فلسطین، این بار توسط مصری ها را تکرار می کرد و تنها فرق آن نیز با تهاجم صهیونیست ها این بود که فلسطینی های نوار غزه این بار به صورت تدریجی و تحت فشار مضاعف حصار تحمیلی توسط مصر، آرام آرام جان خود را از دست می دادند.

در مجموع پذیرش آتش بس موقت توسط گروه های مقاومت فلسطینی با در نظر گرفتن شرایط مطلوب و از موضع عزت و حکمت و درایت صورت گرفت.

یکی دیگر از موفقیت های سیاسی گروه های مقاومت، رشد آگاهی افکار عمومی جهان به خصوص مسلمانان است. این جنگ به وضوح نشان می  دهد که با وجود توطئه های گسترده کشورهای غربی برای ایجاد فتنه مذهبی میان مسلمانان از طریق گروه هایی نظیر داعش، جبهه النصره، القاعده و ... و ایجاد بی ثباتی و صدور تروریسم به سوریه، عراق، پاکستان، افغانستان، لیبی و ... این تلاش ها نتوانسته اراده و وحدت اسلامی میان مسلمانان را تحت الشعاع قرار دهد و مسلمانان هیچ تساهل و تسامحی را در ارتباط با تجاوز طلبی های رژیم صهیونیستی نخواهند پذیرفت و بیداری اسلامی همچنان بین مسلمانان در تشخیص حق و باطل و دوست و دشمن واقعی وجود دارد.

رویکرد و واکنش سنجیده افکار عمومی جهان اسلام در ابراز همدردی همه جانبه با مردم نوار غزه، یکی از اهداف حمایت غرب از رژیم صهیونیستی در شروع و تداوم جنگ که «سنجش میزان واکنش جهان اسلام در برابر فلسطین در پرتو درگیری های داخلی» بود را با  شکست و ناکامی مواجه کرد.

ب) نظامی و امنیتی

مهمترین موفقیت های مقاومت فلسطینی در ایستادگی در برابر تهاجم بیست روزه رژیم صهیونیستی را باید در مؤلفه های نظامی و امنیتی جستجو کرد. در این زمینه، گروه های مقاومت به دستاوردهای بی نظیری دست یافتند که در تاریخ مبارزات ضد صهیونیستی با افتخار ثبت خواهد شد. مقاومت فلسطینی توانست در این مقطع زمانی و در راستای دفاع از خود، نزدیک به 17 هزار موشک را به سمت مناطق صهیونیست نشین شلیک کند و با وسعت بخشیدن به عمق شلیک های خود، غالب مناطق اشغالی را برای صهیونیست ها نا آرام سازد. آمارهایی که در این رابطه گروه های مقاومت فلسطینی منتشر می کنند، در نوع خود بی نظیر بوده و قابل توجه می باشد:

1- برای اولین بار موشکهای «R160» ساخت فلسطین مورد استفاده قرار گرفت.

2- بر این اساس 8 موشک به سمت حیفا، 109 موشک به سمت تل‌آویو، 19 موشک به سمت قدس اشغالی و 12 موشک به سمت دیمونا پرتاب شده است.

3- سلسله غافلگیری هایی که با عملیات های دریایی  و زمینی صورت گرفته بود: عملیات غواص‌ها موسوم به «قورباغه‌های انسان نما» و هجوم به پایگاه «زیکیم»، هجوم به پایگاه «کرم ابوسالم» از طریق حفر تونل و انجام عملیات موسوم به «صید الانزال» در سواحل «السودانیه» که یگان ویژه دریایی رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفت.

4- پرواز پهپادهای مقاومت به نام «ابابیل1» بر فراز سرزمین های اشغالی  و به دنبال آن عملیات نفوذ به پشت خطوط دشمن.

5- کشته شدن حداقل 59 نظامی اسرائیلی و زخمی شدن بیش از 300 نفر در هجوم های گروه های مقاومت.

6- انهدام حداقل 44 تانک رژیم صهیونیستی.

7- هدف قرار گرفته شدن بیش از 13 سرباز رژیم صهیونیستی در حملات تک‌تیراندازهای مقاومت فلسطینی.

8- انجام بیش از 15 عملیات درگیری رودررو و مستقیم با ارتش رژیم صهیونیستی.

9- به اسارت در آوردن یکی از سربازان رژیم صهیونیستی توسط گروه های مقاومت فلسطینی.

آمار فوق بیانگر میزان بالای موفقیت های گروه های مقاومت فلسطینی در برابر ارتش تا بن دندان مسلح رژیم صهیونیستی آن هم در یک منطقه بسته و محاصره شده و در یک جنگ نابرابر است و به تبع آن دستاوردهای موفقیت آمیز مقاومت در بخش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی (ترویج فرهنگ مقاومت) را برای همگان آشکار ساخت.

منبع:پایگاه بصیرت؛ گروه بین المللhttp://www.basirat.ir/

/ 0 نظر / 23 بازدید