مذاکرات ژنو ۲ ناکارآمدی راهبرد آمریکا در مقابل راهبرد دولت سوریه را برملا کرد

 
پایگاه مطالعاتی "گلوبال ریسرچ" در گزارشی تحت عنوان "اولویت‌های اسرائیل و عربستان در سوریه: عملیات نظامی سری و راهبرد لبنانی کردن" به موضوع "ائتلاف عربستان و اسرائیل با هدف ویران کردن سوریه" پرداخت.

این پایگاه نوشت: ائتلاف بین اسرائیل و عربستان به دولت اوباما اجازه داد که به حمایت نظامی محرمانه خود از افراد مسلح مخالف ادامه دارد و این امر با آگاهی کامل دولت اوباما از این مسئله بود که اکثریت افراد مسلح را همان تکفیری هایی تشکیل می دهند که اهداف فرقه ای و طائفه ای را دنبال می کند. همزمان آمریکا علنا خود را اینگونه نشان داد که بدنبال شیوه مذاکراتی است.

این پایگاه در گزارش خود افزود: دولت اوباما سیاست چماق و هویج را در تلاش برای فشار بر دولت سوریه دنبال کرد اما مذاکرات اخیر نشست ژنو 2، شکست راهبرد آمریکا در مقابل راهبرد دولت سوریه و همپیمانانش را برملا کرد و اخباری درباره آماده کردن یک محموله سلاح جدید برای افراد مسلح در سوریه همزمان با اعلام ارتش سوریه مبنی بر ورودش به منطقه القلمون و به طور مشخص حمله به شهر یبرود - به عنوان پناهگاه گروه‌های مسلح- منتشر شده است.

در این گزارش آمده است: اسرائیل به نوبه خود از ویرانی سوریه و جنگ با دولت این کشور ابراز خرسندی کرد و چندین گزارش ثابت کرده است که صدها فرد مسلح در بیمارستاهای رژیم اسرائیل درمان شده و به همراه مبالغ زیاد مالی به سوریه بازگردانده شده اند.

این گزارش افزود: عربستان به عنوان یک شریک راهبردی برای اسرائیل در منطقه، بیشترین تاثیر مادی و سیاسی در حمایت از تکفیری ها را دارد که می تواند به گسست و ویرانی سوریه کمک کند.

براساس این گزارش، عربستان و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به طور عمدی به تحریک احساسات طائفه ای روی آورده اند تا به درگیری اساسا دارای ماهیت سیاسی، لباس طائفه‌ای بپوشانند.

این پایگاه در گزارش خود نوشت: تلاش های اخیر عربستان برای فرار از بار مسئولیت جنگجویان تکفیری در سوریه یک اقدام تا حد زیادی ظاهری و برای مصرف عمومی است زیرا سران سعودی القاعده و سایر گروه‌های تکفیری را به عنوان نماینده خود در سایر کشورهای منطقه در برابر هرگونه تهدید واقعی علیه خودشان می دانند و فاکتوری اساسی و تعیین کننده در سیاست خارجی سعودی خصوصا از طریق اجرای عملیات محرمانه به شمار می‌روند.

منبع: خبرگزاری فارس،

/ 0 نظر / 16 بازدید