اقتصاد دانش​بنیان پایه اقتصاد مقاومتی

 او گفت: کشور ما ظرفیت های بسیاری در علم و فناوری به دست آورده و زیرساخت های زیادی در این باره فراهم شده است.
    دکتر محمدرضا مخبر دزفولی با اشاره به این که حدود 2 درصد علم جهان در ایران تولید می شود ، گفت: کشور ما ظرفیت های علمی بسیاری دارد و ما جزو کشورهای پیشتاز در دارا بودن برنامه های علم و فناوری هستیم.
    وی با بیان این که کشور ما جزو ده کشور دارای نقشه علمی است، افزود: نقشه علمی کشور میثاق همه نخبگان و فرهیختگان است و باید کمک کنیم این نقشه به نحو احسن اجرایی شود.
    مخبر دزفولی گفت: اجرای نقشه علمی کشور به نفع مخترعان، دانشمندان و صنعت و دانشگاه است و جایگاه علمی کشور را در جهان تثبیت می کند.وی افزود: ما فن بازارها را بسیار با اهمیت می دانیم و علاوه بر این باید شرکت های دانش بنیان را توسعه دهیم.
    وی با تاکید بر این که برخورداری از نقشه جامع علمی به معنای وجود نهاد عالی سیاستگذاری علم و فناوری در کشور است که با ارزیابی همه توانمندی ها و رصد پیشرفت های علمی این سند مهم را تصویب کرده است، ادامه داد: فن بازار، فرا بورس علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان ذیل نقشه جامع علمی و طبق این سند جامع ایجاد شده و در حال فعالیت و پیشرفت در کشور است.
    مخبر، خاطر نشان کرد: اجرای نقشه جامع علمی کشور باید مطالبه همه نخبگان علمی و فناوری باشد تا اهداف عالی نظام محقق شود.
    وی اقتصاد دانش بنیان را یکی از اهداف نقشه جامع علمی کشور دانست و ادامه داد: ابتدای طرح موضوع فن بازار در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، عده ای با تردید به موضوع نگاه می کردند، اما ستاد راهبری اطمینان داشت که معاونت علمی و فناوری می تواند این کار را انجام بدهد و خوشبختانه آنچه امروز شاهد آن هستیم صحت این پیش بینی را ثابت می کند.
    عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، کسب درآمد کلان در بخش های نانو فناوری و زیست فناوری در بازار ملی و بین المللی را یکی از اهداف اصلی فن بازار ها ذکر کرد و یادآور شد: طبق اعلام معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سیاست های راهبری، نظارت و رصد این فن بازار ها در معاونت علمی و فناوری در دست تدوین است.
    مخبر افزود: خرید محصولات با کیفیت تولید شده ازسوی شرکت های دانش بنیان باید توسط معاونت علمی و فناوری از طریق فن بازار ها تضمین شود و گام بعدی در این مسیر نیز تشکیل فرا بورس است و همه باید در این مسیر همکاری کنند.
    معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این مراسم گفت: ما برای ادامه پیشرفت های علمی کشور باید دستگاه های مختلف را وارد این مسیر کنیم.
    دکتر ستاری افزود: هرچند بودجه خوبی به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته، ولی همه دستگاه ها باید بخشی از بودجه خود را به پژوهش اختصاص دهند.
    عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از جانب مقام معظم رهبری، وظیفه سنگینی بر دوش شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری قرار داده شده است.
    عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: نقشه جامع علمی کشور یکی از اسناد مهم و راهبردی کشور است و سیاست ها و برنامه های اجرای این سند در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی در دست تدوین است.
    رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: توسعه پارک های علم و فناوری فن بازارها و فرابورس از برنامه آینده معاونت علمی و فناوری است که با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی به این معاونت محول شده و این پارک ها در مسیر تجاری سازی علم و فناوری نقش غیرقابل انکاری دارند.
 روزنامه جام جم، شماره 3926 به تاریخ 13/12/92، صفحه 1

/ 0 نظر / 15 بازدید