اوباما: 95 درصد تحریم ها هرگز حذف نمی شود!

    در این مصاحبه «جفری گولدبرگ» درباره مواضع اعراب درباره ایران پرسید که اوباما گفت آنچه من درک می کنم این است، سالهاست ایران بازیگر بی مسئولیتی در سطح بین المللی بوده است(!). آنها از تروریسم حمایت کرده اند(!). آنها همسایگان خود را تهدید کرده اند و ایران همچنین از اختلافات فرقه ای در کشورهای دیگر بهره برداری کرده یا به آنها دامن زده است(!) در سایه این سوابق، کاملاً قابل درک است که کشورهای دیگر نه فقط با ایران خصومت داشته باشند بلکه درباره امکان تغییر ایران هم تردید داشته باشند. من این مسئله را درک می کنم. اما جوامع تغییر می کنند. در ادامه خبرنگار بلومبرگ پرسید؛ آیا شما احساس می کنید واقعاً امکان رسیدن به تحولی واقعی درباره تغییرات در رویکرد ایران وجود دارد؟
    اوباما گفت: نظر من این است. انگیزه های ایران را کنار بگذاریم، بیایید فرض کنیم ایران قرار نیست تغییر کند. اگر ما بتوانیم مطمئن شویم که آنها سلاح اتمی ندارند، در آن صورت دست کم ما توانسته ایم نگذاریم آنها با تکیه به سلاحهای اتمی علیه همسایگان خود کاری کنند، در هر حال بقیه رفتارهای غلط آنها قابل مدیریت است. اما از طرف دیگر، اگر آنها قابل تغییر باشند، اگر در واقع در نتیجه توافق درباره برنامه هسته ای، آن دیدگاهها و رویکردها (مخالف حکومت) در داخل ایران تقویت شود، و اقتصاد ایران بیش از پیش با جامعه بین المللی جوش بخورد، و سفرهای بیشتری انجام شود و گشایش بیشتری حاصل شود، حتی اگر این روند یک دهه یا پانزده سال یا بیست سال هم طول بکشد، این نتیجه ای است که ما باید آرزوی آن را داشته باشیم. بنابراین دوباره می گویم، در کنار بحثهای خاورمیانه بحثی موازی هم وجود داشت که ما قبلاً پیگیر بودیم. تنها دلیلی که ممکن است بیاورید که ما امتحان نکنیم که آیا می توانیم مسئله هسته ای را از طریق دیپلماتیک حل نکنیم، این است که فکر کنید با اقدام سریع نظامی می توانید کل این تهدید را از بین ببرید. و با توجه به اینکه من فرمانده کل قویترین ارتش روی زمین هستم، فکر می کنم می توانم قضاوت کنم که آیا این مسئله از طریق نظامی قابل حل است یا خیر. و حرف من این است که بسیار بهتر است اگر ما این مسئله را از طریق دیپلماتیک حل کنیم.
    
    95 درصد تحریم ها برداشته نمی شود
    در ادامه رئیس جمهور آمریکا مدعی شد ایران باید تضمین بدهد که برنامه هسته ای این کشور مسالمت آمیز است. وی افزود: اگر آنها نتوانند چنین تضمینی بدهند، حداقل فایده ای که برای ما داشته این بوده است که توانسته ایم برای مدت شش ماه برنامه آنها را متوقف کنیم. همچنین دید و اطلاعات ما درباره برنامه ایران وسیعتر شده است، همچنین همه ساختارهای تحریم های ما همچنان به قوت خود باقی خواهد بود. شاید اقتصاد آنها در این دوره شش ماهه تا یک ساله اندکی بهتر شود اما من قول می دهم تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که دوباره تحریمها را با یک اشاره برگردانیم.
    خبرنگار گفت: آیا فکر می کنید این کار آسان خواهد بود؟
    اوباما افزود: تا حدودی همین طور است. زیرا 95 درصد از این تحریمها هرگز برداشته نمی شود. به علاوه ما در موقعیتی بهتر و قویتر قرار خواهیم داشت و می توانیم به شرکای خود از جمله روسها و چینیها و دیگرانی که تاکنون در اجرای تحریمها با ما همراهی کرده اند بگوییم که این ایران بود که از مذاکرات کنار کشید و آمریکا این کار را نکرد، کنگره این کار را نکرد، تحریمهای ما نبود که توافقنامه را ناکام گذاشت. و در آن زمان ما دست بالارا در عرصه دیپلماتیک خواهیم داشت و می توانیم فشارها را بر ایران بیشتر کنیم. اگر برخی فکر می کنند که ما خیلی درباره مذاکرات جدی نیستیم، باید بگویم اگر ایران واقعاً صادق نباشد، در آن صورت این کوتاهترین راه برای اعمال تحریمهای بیشتر است.
    اوباما در ادامه مذاکرات هسته ای را به مذاکره در فیلم های وسترن تشبیه کرده و گفت اعمال تحریم های جدید مانند تیراندازی در اتاق مذاکره است.
    
    به شرکت های اروپایی هشدار دادیم
    به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی افزود؛ در حالی که ما 95 درصد این تحریمها را حفظ می کنیم. با ادامه تحریمهای فعلی نفت در مدت اجرای طرح اقدام مشترک، پولی که ایران از دست می دهد بیشتر از آن چیزی است که از باز شدن دسترسی ایران به بخش اندکی از دارایی هایش به دست می آورد. و به علاوه، با وجود اینکه آنها سرگرم مذاکره با شرکتهای اروپایی هستند و شرکتهای نفتی با ایران در تماس هستند و به ایران هم رفته اند، اما هیچ کسی با ایران قرارداد نبسته است زیرا آنها می دانند تحریم ها هنوز سر جایش است. آنها ممکن است بخواهند جای خود را در اول صف انتظار تثبیت کنند تا زمانی که توافق نهایی حاصل شود و تحریمها برداشته شود. اصولاً تجارت محتاطانه همین طور است. اما ما پیامی کاملاً روشن به آنها فرستادیم و همچنین به همه شرکای خود در پنج به علاوه یک هم پیام دادیم که آنها بهتر است به شرکای خود بگویند تحریمها هنوز سرجایش است و از جمله آنها تحریمهای یکجانبه آمریکاست. و ما آن تحریمها را اجرا می کنیم و تاکنون در جریان این مذاکرات این تحریمها را اجرا کرده ایم.
    
    تهدید نظامی
    وی همچنین ابراز اطمینان کرد تهران متقاعد شده است در صورتی که دیپلماسی موفقیت آمیز نباشد و ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای باشد، تمام گزینه ها، از جمله اقدام نظامی، روی میز است. براساس طرح اقدام مشترک، اورانیوم غنی شده 20 درصدی ایران به صفر تبدیل و سایت اراک متوقف می شود. اوباما گفت: می دانم که آن ها این موضوع را جدی قلمداد می کنند.
    اطمینان زیادی داریم که آنها 35 هزار نیروی نظامی آمریکا را در منطقه که بنابر دستور رئیس جمهور در تمرینات نظامی مشارکت می کنند می بینند. آنها باید حرف های مرا جدی بگیرند و همچنین مردم آمریکا نیز باید آنها را جدی بگیرند. اسرائیل و عربستان نیز باید این حرف ها را جدی بگیرند.
 روزنامه کیهان، شماره 20726 به تاریخ 13/12/92، صفحه 1

/ 0 نظر / 18 بازدید